یک عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال با اشاره به دیدار نمایندگان عضو این گروه با سفیر پرتغال گفت که در این دیدار سفیر پرتغال بر لزوم حل موضوع دریاچه ارومیه به عنوان مساله بین المللی تاکید داشت چون عواقب آن اثرات بدی بر روی اکوسیستم کل جهان می گذارد.

زهرا ساعی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح دیدار اخیر گروه دوستی ایران و پرتغال با سفیر پرتغال گفت: در این دیدار با توجه به سابقه همکاری دو کشور بر لزوم ارتقای سطح همکاری‌ها و بهبود آن تاکید کردم. چون گروه دوستی می‌تواند کمک شایانی برای هموارتر شدن ارتباطات موثر بین دو کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: در این دیدار بر ارتباط موثر نمایندگان زن پارلمان ایران با نمایندگان زن پارلمان پرتغال تاکید داشتم تا از این طریق با تبادل تجربه و افکار بتوانیم از نظرات همدیگر استفاده کنیم.

ساعی فراهم شدن فضای خوب برای فعالیت بانوان در کشور را از دیگر موارد مطروحه در این جلسه عنوان و اظهار کرد: حضور معاون رئیس جمهور و خانم‌های متخصص و فعال بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف در کشور در کنار 17 نماینده زن مجلس نشان دهنده وجود چنین فضایی برای فعالیت بانوان است.

وی افزود: در این دیدار تاکید شد که ما می‌توانیم در حوزه مسائل فرهنگی نیز ارتباط موثری داشته باشیم چرا که ایران سابقه دیرینه فرهنگی خوبی دارد و کشور پرتغال هم جزو کشورهای اروپای قدیم است؛ در حوزه زبان هم دو کشور می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. زبان فارسی که در منطقه ما زبان کهن و قدیمی است زبان پرتغالی هم به عنوان ششمین زبان دنیا محسوب می‌شود و می‌تواند در هر صورت تبادل فرهنگی را بیشتر کند.

نماینده تبریز با بیان اینکه در این دیدار بر همکاری دوجانبه در حوزه NGO ها نیز تاکید شد، افزود: بحث بعدی که بنده در این دیدار بر روی آن تمرکز داشتم موضوع ارتقای مسائل تجاری و اقتصادی دو کشور بود که از این طریق بتوانیم در حوزه سرمایه‌گذاری‌های درازمدت در دو کشور برنامه‌ریزی داشته باشیم و گروه دوستی این را تسهیل کند.

ساعی با بیان اینکه در این دیدار مشکلات بانکی موجود بین ایران و پرتغال مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: با توجه به عضویت کشور پرتغال در اتحادیه اروپا می توان از این طریق مشکلات اقتصادی و بانکی را حل کنیم. چون پس از برجام به دنبال این هستیم که در حوزه مسائل اقتصادی با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و ظرفیت‌های درونی خودمان ظرفیت ها را فعال کرده و روند سرمایه‌گذاری‌ها را تسهیل کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع دریاچه ارومیه و مسائل زیست محیطی نیز در این جلسه مطرح شد، گفت: با توجه به اینکه کشور پرتغال در حوزه صنایع مانند صنعت خودروسازی، انرژی‌های تجدیدپذیر و زیست محیطی بسیار رشد داشته می توان از این کشور در حوزه صنایع مختلف کمک گرفت که بر همین اساس موضوع دریاچه ارومیه را مطرح کردم.

وی توضیح داد: در همین رابطه سفیر پرتغال درباره توجه به این موضوع و لزوم رسیدگی به آن تاکیداتی داشت چون دریاچه ارومیه موضوع بین‌المللی است که عواقب آن اثرات بدی را بر روی اکوسیستم کل جهان می گذارد. اینگونه نیست که فقط برای کشور ما و یا کشورهای اطراف مضر باشد لذا در این حوزه این دو کشور می‌توانند تعاملات داشته باشند.

ساعی در پایان با بیان اینکه در این دیدار در حوزه ورزش به خصوص توسعه ورزش بانوان تاکید شد، گفت: با توجه به تعاملات خوب دو کشور، پرتغال می‌تواند نقش موثری در پیشرفت ما در برخی حوزه ها همچون ورزش داشته باشد که نمونه آن حضور سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال کشور ما است که علاقمندان بسیار زیادی دارد.

۱ دیدگاه
 1. یاسمن فرزان

  با سلام و عرض احترام و آرزوی سالی پربار

  همان گونه که می دانید مبلغی حدود 700 میلیارد تومان برای ستاد احیای دریاچه اورمیه در سال 95 توسط دولت تصویب شده بود که علی رغم آن که چندین بار دولت ادعا کرد تا “چند روز دیگر” آن را واریز می شود هنوز واریز نشده است. احیای دریاچه به این مبلغ احتیاج مبرم دارد.
  این مبلغ در ابعاد ملی و بودجه های تحت کنترل رئیس جمهور رقم بزرگی نیست اما اگر دریاچه خشک شود فاجعه ای ملی به بار خواهد آمد. در این صورت روستاییان اطراف دریاچه مجبور می شوند با دست خالی و بی تخصص در خدمات شهری وصنعتی به حاشیه تهران وتبریز مهاجرت کنند
  متاسفانه این شهر ها دیگر ظرفیت پذیرش حاشیه نشین بیشتر چه به لحاظ زیرساخت و چه به لحاظ منابع و چه به لحاظ اجتماعی را ندارند.

  نجات دریاچه اورمیه از وعده های اصلی آقای روحانی بود که در رای آوری ایشان تاثیر بسزا داشت. حساسیت به دریاچه اورمیه از آن زمان به برکت فعالیت و تبلیغ توسط نیروهای مردمی خوشنام و محبوب افزایش هم یافته است. چنان که دیدیم کمپین دریاچه اورمیه آقای کیانیان در مدت زمان بسیار کم بیش از یک میلیون رای آورد.
  مسئله دریاچه اورمیه قابلیت آن را داردکه چند میلیون رای را جا به جا کند. با توجه به این که در انتخابات آتی رقابت تنگاتنگ خواهد بود این چند میلیون رای قابل صرفنظر نیست.

  امیدوارم آقای روحانی هرچه سریع تر دستور واریز بودجه ای که ماه ها قبل امضا نموده بودند بدهند و یا پی گیری نمایند تا واریز شود. به .گونه ای که تا زمان انتخابات مردم اثر آن را ببینند

  امیدوارم نمایندگان محترم این عرض بنده را به نظر تصمیم سازان انتخاباتی آقای رئیس جمهور برسانند.

  با احترام و تشکر
  یاسمن فرزان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

ارسال پیامک بلک لیست

تحصیل در هلند