به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، زهرا ساعی روز دوشنبه در نخستین کنگره ملی زنان موفق ایران در دانشگاه شهید بهشتی تهران، افزود: نیمی از جامعه را زنان پرتوانی تشکیل می دهند که برای پیشبرد اهداف کشور و دستیابی به مسیرهای توسعه نقش اساسی را دارند و این تلاش آنان هموارسازی رشد و توسعه کشور را به همراه دارد.
وی خاطرنشان کرد: رشد زنان تحصیلکرده و فعالیت آنها در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فرصتی را مغتنم کرده تا از این حجم عظیم در عرصه های مختلف کشور به کار بست.
ساعی ادامه داد: بیش از 50 درصد دانشجویان و فارغ التحصیلان را زنان تشکیل می دهند و مشارکت آنها در اقتصاد تحول مهمی را رقم خواهد زد، اگرچه در گذشته برای معرفی زنان اقداماتی لازم بود و باید مستندات فراهم می شد اما امروز در اطراف ما زنان موفق و کارآفرین زیادی وجود دارد و تجربه نشان داده هر زمان زنان موفق به زینت اعتماد آراسته شوند کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته اند و.
وی با بیان اینکه برای امر توسعه یافتگی کشور باید به توانمندی زنان اعتماد کرد و از این ظرفیت ها بهره کامل را برد، اظهار داشت: اکنون 50 درصد زنان شاغل در بخش غیررسمی هستند و زنان هنوز سهم متناسب با ظرفیت شان را نگرفته اند.
این نماینده مجلس گفت: هرچند به تاخیر انداختن آزمون استخدامی برای اجرای عدالت امری خوب بود اما برگزارنشدن آن آزمون تاکنون جای نقد دارد.
وی اضافه کرد: نیمی از زنان تحصیل کرده هنوز به شغلی دست نیافته اند و فقط یک درصد از زنان به عنوان کارفرما مشغول کار هستند و با توسعه در کشور به ویژه در بخش فناری اطلاعات نقش زنان بیشتر خواهد شد.
وی به برخی از آمارها در سال 2011 که توسط یک شرکت خارجی اطلاع رسانی شده است، اشاره کرد و افزود: بیش از 24 میلیون زن در دنیا در 67 حوزه اقتصادی فعالیت دارند 40 درصد نیروی کار را شامل می شوند زنان 66 درصد فعالیت های شغلی را به سرانجام می رساند اما 10 درصد درآمد جهان به آنها اختصاص داده می شود.
ساعی خاطرنشان کرد: 21 درصد کرسی های مجلس را زنان دارند و این نشان از اعتماد عمومی کمتر به زنان است و برای تغییر رویکرد افزایش نقش زنان به نظر می رسد به جای تغییر نقش زنان باید به تغییر رویکردها در آنان توجه شود.
وی اضافه کرد: اکنون 5 هزار و 711 سمن در حوزه زنان در کشور فعال است و چشم امید جامعه زنان به فعالیت های سازمان های مردم نهاد است و بانوان فعال و کوشای ایرانی که در امر مبارزان انقلابی و دفاع جانانه در مقابل دشمنان ایستادند اینک با افزایش سطح معلومات و تجربیات مدیریتی توانایی زیادی برای فعالیت در کشور دارند که لازمه آن اعتماد است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

ارسال پیامک بلک لیست

تحصیل در هلند