رئیس فراکسیون معلولان مجلس با بیان اینکه انجام آزمایش های ژنتیک قبل از ازدواج هزینه بسیار سنگینی بر دوش افراد می گذارد، گفت: اگرچه آزمایش های اولیه ژنتیک رایگان است اما می طلبد آزمایش های پیشرفته نیز رایگان شود.

زهرا ساعی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت پیشگیری از تولد کودکان معلول، افزود: واقعیت آن است که می توان با اقدامات پیشگیرانه مانع از تولد این کودکان شد که یکی از این اقدامات پیشگیرانه انجام آزمایشات ژنتیک و مشاوره های پیش از ازدواج است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید اعتباراتی برای پیشگیری از تولد نوزدان معلول برای سازمان بهزیستی در نظر گرفته شود تا این سازمان بتواند با اقدامات پیشگیرانه و حمایت های مالی گام های موثری در زمینه آگاه سازی خانواده ها بردارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: از سویی دیگر انجام آزمایش های ژنتیک قبل از ازدواج هزینه بسیار سنگینی بر دوش افراد می گذارد که توان پرداخت از عهده بسیاری خارج است؛ اگرچه آزمایش های اولیه ژنتیک رایگان است اما می طلبد آزمایش های پیشرفته نیز رایگان شود.

وی افزود: از طرف دیگر می طلبد حداقل انجام آزمایش های ژنتیک برای افرادی که ازدواج فامیلی داشته یا در خانواده آنها فرزند معلول وجود داشته باشد رایگان شود چرا که این افراد بیشتر در معرض به دنیا آوردن فرزندان معلول قرار دارند.

ساعی افزود: باید سیاست مدونی از سوی سازمان بهزیستی شکل گیرد تا با کمک رسانه ها به ویژه صدا و سیما به آگاهی بخشی زوجین منجر شود.

رئیس فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک تولد نوزدان معلول هم برای خانواده ها و هم برای جامعه هزینه بر است درحالی که می توان با اقدامات پیشگیرانه شاهد تولد نوزدان سالم بود./

 

۱ دیدگاه
  1. رضا حیدری

    ضمن تشکر از حضرتعالی بعنوان یک از نمایندگان فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در جهت پیگیری برنامه های دولت خدمتگزار بعنوان یک صنعتگر داخلی و حامی دولت از جنابعالی استدعا دارم تا در به تصویب رساندن لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت و تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت ، معدن و تجارت که مطالبه ای از جانب رهبری و صنعتگران رای دهنده به جنابعالی می باشد تمام مساعی خویش را بکار گیرید . همانگونه که مستحضرید رهبر معظم انقلاب در سال 94 در جلسه‌ای با اعضای هیأت دولت با انتقاد از وضعیت وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشتند که “چهار وزارتخانه را دادند دست آقای نعمت‌زاده. واقعاً چهار وزارتخانه بود اینجا؛ صنایع، صنایع سنگین، معادن و بازرگانی.”

    ایشان تاکید کردند: “یکی از کارهای عجیب و غریبی که برای بنده هم تا آخر معلوم نشد که چرا این کار انجام گرفت، همراه کردن وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن بود، یعنی واقعاً هنوز هم برای من حل نشده است.” این بیانات معظم له به روشنی نشاندهنده ناخوشنودی ایشان از ادغام این دو بخش بوده و جای تعجب است که چرا نظرات ایشان در مجلس عملی نگشته است. بعضی مخالفان لایحه همراه بودن این وزراتخانه ها در اکثر اقتصاد های یشرو را مطرح می کنند این در حالیست که در این کشورها 80 درصد اقتصاد در دست بخش خصوصی است و این نسخه برای اقتصاد کشور ما که دولت متولی بیش از 80 درصد اقتصاد می باشد درمانگر و شفا دهنده نخواهد بود که رییس جمهور محترم نیز به این نکته رسیدند و بیان نمودند و لذا تسلط دولت و وزیر متبوع بر مجموعه تحت امر ضروری است و با توجه به گستره بسیار بزرگ صنعت ، معدن و تجارت از اداره یک نانوائی و صنف کوچک تا بزرگترین مجموعه های تولیدی از عهده یک وزارت و یک وزیر خارج است و امکان خدمات دهی مناسب را به هرد و طیف بازرگانان و صنعتگران سلب خواهد نمود . با عنایت به مطالب پیش گفته اینجانب بعنوان نماینده جمعی از صنعتگران و بازرگانان ماموریت دارم تا از جنابعالی بعنوان یک عنصر طرفدار دولت که بر اساس حمایت از دولت مورد وثوق مردم قرار گرفته اید انتظار داریم در به ثمر نشاندن لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت و تفکیک بخش بازرگانی از صنعت قدم برداشته و ما موکلان خود را در بخش صنعت یاری رسانید که آراء شما بعنوان مهمترین معیار عملکرد اصلاح طلبی شما در ذهن و یاد ما باقی مانده و در موقع مناسب ملاک انتخاب ما خواهد بود .مطمنا حمایت از دولت مورد انتظار موکلان شماست و عملکرد شما در رای مثبت به این لایحه و حمایت از برنامه های دولت تاثیر مثبتی در جمع بندی ما برای انتخابات دوره بعدی مجلس خواهد گذاشت .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

ارسال پیامک بلک لیست

تحصیل در هلند