زهرا ساعی در مصاحبه با رادیو گفتگو تاکید کرد اگر این سازمان در یک جایگاه حقوقی مناسبی تعریف شود  می تواند اطلاعات عملکرد دستگاههای اجرایی را رصد کند و از آنها بخواهد پاسخگو باشند و در نتیجه، ارتباط تنگاتنگ و حرفه ای با دستگاهها کمک می کند که برنامه ها در حوزه سیاستگذاری به خوبی تدوین شود.

متن کامل این گفتگو در بدین شرح است:

دلایل احیای سازمان ملی جوانان و جدایی آن از وزارت ورزش چیست و نگاه اعضای کمیسیون اجتماعی به این موضوع چگونه است؟

با توجه به ضرورت رسیدگی و توجه خاص به مسائل جوانان، ضروری به نظر می رسد که سازمانی مستقل، متولی ملی برای مباحث مربوط به جوانان در کشور باشد. در حقیقت سازمانی که بتواند نقش راهبری، هدایت و هماهنگی و نظارت بر دستگاه های اجرایی در امور جوانان را داشته باشد و بتواند به درستی این نقش را ایفا کند به همین دلیل، منطقی به نظر می رسد که با توجه به فرابخشی بودن موضوع جوانان در کشور، سازمانی را برپا سازیم که نقش پایش و نظارت داشته باشد و بتواند ارتباط موثری در میان دستگاههای اجرایی در خصوص جوانان ایجاد کند.

ما در گذشته نیز سازمان ملی جوانان را داشتیم که نقدهای زیادی به عملکرد این سازمان وجود داشت. از جمله برخی نمایندگان مجلس در آن دوره اشاره داشتند که چون سازمان است و پاسخگو به مجلس نیست بهتر است که در قالب یک وزارتخانه باشد و نمایندگان مجلس هم بتوانند نظارت بهتری داشته باشند. آیا با تشکیل وزارتخانه، به آن اهداف دست نیافتیم؟

متاسفانه موضوعی که امروز در قالب وزارت ورزش و جوانان مشاهده می شود  آنست که موضع جوانان در محاق قرار گرفته و مسئله ورزش مطرح است. واقعیت این است که مسائل و مطالباتی که جوانان در حوزه ازدواج، اشتغال، اوقات فراغت و دیگر مسائل دارند محقق نشده است. از طرفی هم می بینیم که نظارت موثر برای تحقق این مطالبات انجام نمی شود؛ هرچند ما به عنوان نمایندگان مجلس در این حوزه ورود پیدا می کنیم و می خواهیم که توضیحات لازم را داشته باشند اما تا به امروز، آنطور که باید و شاید، کیفیت کار مطلوب نیست. باید توجه داشته باشیم که سازمان ملی جوانان، سازمانی است که زمانی می تواند اثربخشی مطلوب داشته باشد که سیاسی نگاه نشود و وارد کار اجرایی مستقیم نشود، در حقیقت بتواند نظارت و ارزیابی موثر داشته باشد و بتواند سیاستگذاری کلان در حوزه جوانان داشته باشد .

چه تضمینی هست که با ایجاد سازمان ملی جوانان،چنین اتفاقی بیفتد؟

چون موضوع، موضوعی فرابخشی و میان بخشی است ما دستگاههای مسئولی را داریم که هرکدام وظیفه آنها، رسیدگی به مطالبات جوانان است از قبیل مسکن، ازدواج و مباحث گوناگون دیگر. اما یک سازمان یا نهادی که به صورت خاص، مطالبه گری کند که نهادهایی که متولی امور جوانان هستند چقدر موفق هستند، چقدر به امور جوانان می پردازند، چقدر از برنامه های سالانه و بودجه های سالانه را به این حوزه اختصاص می دهند نیاز است، سازمانی که به صورت متولی خاص، پیگیر این امور باشد.

در گذشته و از زمان تاسیس در سال 77 با عنوان سازمان ملی جوانان، کارهای خوبی انجام شد  اما در زمان هایی پروژه محور شد و یا به صورت مستقیم، کار اجرایی کرد که نباید چنین می شد. آن چیزی که امروز برای ما مهم است اینست که ساختاری خاص و واحد، مختص جوانان تشکیل شود  و با یک برنامه ریزی خاص و مدون، هم بتواند نظارت موثر را داشته باشد ، هم بتواند مطالبه گر باشد، و هم بتواند بحث راهبری را انجام دهد در حوزه جوانان. اگر این سازمان در یک جایگاه حقوقی مناسبی تعریف شود  می تواند اطلاعات عملکرد دستگاههای اجرایی را رصد کند و از آنها بخواهد پاسخگو باشند و در نتیجه، ارتباط تنگاتنگ و حرفه ای با دستگاهها کمک می کند که برنامه ها در حوزه سیاستگذاری به خوبی تدوین شود.

امیدواریم اگر این موضوع نهایی می شود آن سازمان کارایی لازم را داشته باشد چون کشور ما کشور جوانی است و قشر جوان با مشکلات زیادی مواجه هست لذا اینگونه نباشد که این مشکلات باقی بماند یا تشدید شود درحالیکه ما درگیر ساختارها باشیم

برای اینکه مشکلات حل شود ما باید یک سازمان خاص و جداگانه داشته باشیم، یک متولی خاص که واقعا مطالبه گری کند. البته همانطور که گفتم سیاستگذاری کلان را انجام دهد، نظارت و رصد را انجام دهد بعد از آن هست که باید ارزیابی کند که کدامیک از دستگاهها در حوزه جوانان، کم کاری کرده اند. در کشورهای پیشرفته هم یک سازمان جداگانه برای جوانان در کشورشان دارند.

تا زمان کابینه، این موضوع مشخص خواهد شد؟

تلاش هست که مشخص شود. همکاران ما در کمیسیون اجتماعی در تلاش هستند که بتوانند این کار را به سرانجام برسانند. امیدوارم بتوانیم به موقع، این کار را انجام دهیم چراکه در پنجره طلایی جمعیت به سر می بریم و کشور در اوج جوانی خود قرار دارد  و جوانان مطالبات زیادی دارند و ضرورت این هست که هرچه سریعتر برای پاسخگویی به مطالبات، اقداماتی صورت گیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

ارسال پیامک بلک لیست

تحصیل در هلند