دکتر زهرا ساعی نماینده تبریز، اسکو و آذر شهر در مجلس شورای اسلامی با انتشار یادداشتی به مناسبت هفدهم مرداد روز خبرنگار، با اشاره به جایگاه مهم خبرنگاران و اصحاب رسانه در مسیر تحقق نظم در نظام سیاسی و اجتماعی کشور، وجود آنان را برای نظام، حیاتی برشمرد. متن کامل این یادداشت بدین شرح است:

از غور و تفکر در بیانات امیرالمومنین علی علیه السلام در باب برهان نظم و تعاریفی که از نظم توسط بزرگان دین و دانشمندان علوم انسانی بدست آمده است اینگونه برمی آید که واژه نظم، دارای معنای روشنی است و جایگاه آن، در مقابل هرج و مرج بوده و به معنای آنست که هرچیز در جای اصلی خودش قرار گیرد. شاید بتوان دو تعریف از نظم که در برخی متون دینی آمده است را تعاریف مناسبی دانست.تعاریفی که اینگونه بیان می دارند: «پدیده منظم، مجموعه ای است که اجزاء آن به نحوی در کنار هم و در ارتباط با یکدیگر قرار گرفته باشند که در مجموع، هدف مشخصی را تعقیب کند.» «نظم، گرد آمدن اجزاء متفاوت با کیفیت و کمیت ویژه ای در یک مجموعه است به طوری که همکاری و هماهنگی آنها، یک هدف معین را تأمین کند.»

یک نظام پویا و جامع، از ترکیب نظم های متعددی شکل می گیرد که همگی آنها، بر تحقق اهداف مشترکی اتفاق نظر دارند و برای دستیابی به آن اهداف، در حال انجام وظیفه هستند.اگر هر یک از اعضای نظم های مذکور، در جای مناسب خود، قرار نداشته باشند و در نتیجه، فعالیت متناسب با وظیفه خویش را به سرانجام نرسانند آنگاه اهداف متصوره، محقق نخواهد شد و به تدریج، کارکرد کلی نظام، رو به اختلال خواهد رفت. اگر فرایند صحیحی از صدر تا ذیل نظام، در مسیر انجام اقداماتی که باید انجام شود وجود داشته باشد یعنی هرگونه فعالیتی از قبیل تصمیم سازی، اجرا، تقنین، قضاوت، نظارت، اطلاع رسانی، مشارکت و دیگر فعالیتها، در ریل مناسب و به نحو احسن انجام شود و یکایک آنها، از اقدامات مهم، قلمداد شود آنگاه اهداف نظام، محقق خواهد شد.

در مسیر پیشبرد اهداف یک نظام سیاسی، توجه به دو امر مهم و حیاتی، ضروری به نظر می رسد. یکی از آن اوامر، اطلاع رسانی صحیح و دقیق می باشد و دیگری؛ نظارت عمومی توسط افکار عمومی و آزاد جامعه. اگر اقدامی از قبیل تصویب قانون یا اجرای پروژه، انجام شود و اطلاع رسانی مناسبی به زیر مجموعه و ذی نفعان، صورت نگیرد، آنگاه در طولانی مدت، نوعی بی تفاوتی در جامعه نسبت به سرنوشت نظام و مسئولان آن به وجود خواهد آمد. اگر در حین اجرای دستورالعمل ها و مصوبات، مشکلی نمایان شود و مانعی در مسیر تحقق اهداف به وجود آید و اطلاع رسانی دقیقی به بانیان امر نشود آنگاه موجب ایجاد خسارات و تلفات بودجه ای خواهد شد که هم به «هزینه کرد» بودجه و امکانات منجر شده است و هم نتیجه ای در پی نداشته است. همچنین اگر مشکلات و معضلات اقشار مختلف مردم و لایه های کم توان جامعه به مسئولان و دست اندرکاران نظام، منتقل نشود و آنان را از اوضاع واقعی مردم، مطلع نسازد آنگاه تدبیر مناسبی لحاظ نخواهد شد و معضلات موجود، به تدریج فراگیر شده و منجر به ایجاد اختلال در زندگی اجتماعی افراد جامعه خواهد شد.

نظارت دقیق و اطلاع رسانی صحیح به جامعه از عملکرد مسئولان نظام و حاکمان نیز امر مهم دیگری است که باید توسط افکار عمومی جامعه، مورد توجه قرار گیرد و برای آن، اهمیت فراوانی نیز قائل شد. نظارتی جامع نگر و بدون هراس و واهمه از غضب مسئولان و با آزادی کامل و رعایت انصاف، که هدفش مبارزه با تاخیر در عملکردها و بروز فسادها و نابسامانی ها باشد و از موارد ریز و ناچیز، اطلاع رسانی نماید تا موارد نجومی و بحث برانگیز.

این دو وظیفه خطیر که همانا «اطلاع رسانی دقیق» و «نظارت صحیح» می باشد باید توسط خبرنگاران و اصحاب رسانه انجام شود تا نظم مناسبی که در مسیر پیشبرد اقدامات و دستیابی به اهداف، تصویر شده است برقرار گردد و «کُمیتی» از نظام، لنگ نزند. باید در عصر ارتباطات و در فضای نامتناهی اطلاعات، به خبرنگاران و اصحاب رسانه، بیش از پیش بها داد تا آنان با فراغ بال و بی دغدغه از مسائل مالی و قضایی، به انجام رسالت خویش که انجام آن، موجب استقرار بخشی از مسیر نظم در نظام سیاسی و اجتماعی کشور خواهد شد بپردازند که همانا اصلی ترین عامل در مبارزه با فساد، اطلاع رسانی صحیح و شفاف سازی خواهد بود.

جا دارد روز خبرنگار را به زحمت کشان عرصه رسانه و اصحاب خدوم آن؛ که در مسیر انجام وظایف سنگین اطلاع رسانی و نظارت، مشغول انجام وظیفه هستند و این موضوع،  برای همگان، امری مهم و برای نظام، امری حیاتی به شمار می آید تبریک و تهنیت عرض نمایم و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال، طلب نمایم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

ارسال پیامک بلک لیست

تحصیل در هلند